ďťż

Blog literacki, portal erotyczny - seks i humor nie z tej ziemi


  |  
































Menu umożliwia ustawienie odpowiedniego poziomu ostrości













We wcześniejszych rozdziałach opisywaliśmy, jak kontrolować ostrość przy robieniu zdjęć. Teraz powiemy jak ustawić ostrość cyfrowych zdjęć jeszcze przed przyciśnięciem przycisku. Danymi cyfrowymi można dowolnie manipulować i wystarczy jedno przyciśnięcie guzika, żeby automatycznie uzyskać zdjęcia czarno-białe, w odcieniach sepii, lub spowodować, żeby aparat podwyższał ostrość obrazu. Nie ma to żadnego związku z funkcją autofocus, czy ustawieniami przesłony lub odległością od obiektu - zależy to tylko od informacji cyfrowej.
 

Dane są digitalizowane i edytowane w drodze pomiędzy elementem światłoczułym i kartą pamięci.




Edycja obrazu rozpoczyna się jeszcze przed naciśnięciem przycisku


Natychmiast po wykonaniu zdjęcia, jasność i kolor motywu są reprezentowane jedynie w formie napięcia elektrycznego. Do czasu, gdy obraz JPEG kończy na karcie pamięci, już przechodzi przez skomplikowaną procedurę, podczas której wartości napięcia są zamieniane na zera i jedynki. Jest to moment, w którym krawędzie i kontury mogą być przeliczane w taki sposób, że są wyraźniejsze niż w oryginale. Każdy producent aparatów cyfrowych posiada własne metody. W związku z tym, często można przeczytać w Grupach Dyskusyjnych o modelach, które przy standardowych ustawieniach za bardzo "ulepszają" zdjęcia.


Istnieją motywy, o których od razu wiadomo, że mogły by być nieco bardziej ostre - na przykład, gdy Słońce jest wysoko na niebie i nie ma prawie żadnych cieni, a brązowy jeleń zlewa się z tłem jesiennego lasu, lub w powietrzu unosi się niewielka mgła. W takim przypadku można zaoszczędzić nieco czasu i pozwolić aparatowi na wykonanie całej pracy.




Lekko zmiękczone ujęcie (ustawienie: soft)


Normalne, tzn, nie edytowane pod względem ostrości (ustawienie: Normal)


Wyostrzone przez aparat (ustawienie: Hard)




Wykorzystywanie nieobrobionych danych do sprawdzenia wykonanych zdjęć


Jeśli nie znasz dobrze swojego aparatu cyfrowego, zmieniając jego ustawienia stąpasz po niepewnym gruncie. Nie wiadomo przecież, co producent miał na myśli klasyfikując ostrość zdjęcia jako normalną, mniejszą lub większą. Bezpieczniej jest zająć się danymi, które są jak najmniej obrobione i edytować je na komputerze. Komputer umożliwia dokładną edycję zdjęć i znacznie lepsze ocenianie wprowadzanych danych - obraz na monitorze jest znacznie wyraźniejszy i większy niż obraz na ekranie aparatu.


W tym celu, niektóre modele aparatów umożliwiają zapisywanie danych w formacie RAW. Są one prawie nieobrobione i zawierają dokładne wartości koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Dodatkową zaletą jest fakt, że dane te nie zostały jeszcze zapisane w stratnej kompresji formatu JPEG. Dzięki temu zachowane są wszystkie odcienie kolorów i kontrasty. Ceną za to jest niestety znacznie większa ilość danych, co oczywiście wymaga większej pojemności kart pamięci. Poza tym, zdjęcia muszą być "wywołane" na komputerze. Większość programów nie może obsługiwać plików w formacie RAW, więc najpierw trzeba je obrobić przy pomocy oprogramowania dostarczonego przez producenta i zamienić na format TIFF lub JPEG, które Photoshop i jemu podobne, będą w stanie otwierać. W wielu przypadkach, zdjęcia mogą być elektronicznie wyostrzane przy pomocy suwaka.


Nie każdy aparat oferuje możliwości edycji danych lub wystarczające narzędzia do tego celu. Ten luksus jest zarezerwowany dla droższych modeli. Na szczęście istnieją darmowe programy, takie jak crw.c. Odczytuje dane w formacie RAW z aparatów siedmiu największych producentów. Należy jednak samemu skompilować ten program, co można wykonać tylko z linii poleceń. Procedurę tą można wygodnie w systemie Linux. W zamian, program pomaga w konwersji i obróbce danych na komputerze według własnych wymagań.


raw file converter dla systemu Windows i aparatów Olympus pracuje jako plug-in do programu Photoshop. Qimage Pro może odczytywać z aparatów Nikon dane w formacie NEF (modyfikacji RAW) i konwertować je na "normalne" pliki graficzne. Jest to program typu shareware, który po 30-dniowym okresie próbnym, może być zakupiony za niecałe 40 USD.

















 poprzednia
  główna

następna









 





Fotografia
-
- Poziom ostrości <-- tu jesteś



O
Agfa |
Strona główna Agfa | Fotografia
Galeria Fotograficzna Agfa | Produkty | Advanced Photo System | Tendencje & Doświadczenia |

©1998 Agfa-Gevaert AG, Informacje o Prawach Autorskich i Znakach Handlowych
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • qualintaka.pev.pl
  •